اخبار بیولوژیک

  • سومین همایش کشاورزی پایدار سومین همایش کشاورزی پایدار به مناسبت روز جهانی بدون سم…
  • پروانه مینوز گوجه فرنگی پروانه مینوز گوجه فرنگی مقدمه :‌ پروانه مینوز گوجه فرنگی…
  • مصاحبه مدیریت شرکت با اتاق نیوز مهرداد کلهر: بخش کشاورزی حلقه گمشده اقتصاد ایران بخش کشاورزی…

چه کسی آنلاین است؟

ما 4 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کرم سرشاخه خوار هلو

 

  کرم سر شاخه خوار هلو

Anarsia lineatella   Lep: Gelechiidae

 

 مناطق انتشارومیزبان :

در اكثر استانهاي كشور انتشار داشته و از آفات مهم درختان هلو، بادام، زردآلو، آلو، سيب و خرمالو مي‌باشد. همچنين به قيسي، زالزالك و ازگيل نيز خسارت مي‌زند. خسارت آن در درجه اول روي انواع زردآلو مي‌باشد. لاروها اين حشره در اول بهار غالباً داخل سرشاخه‌ها شده و باعث خشك شدن آنها و ايجاد سرشاخه‌هاي فرعي مي‌گردند. در نسل بعد وارد ميوه هلو، بادام و آلو شده و همراه با كرم سيب و كرم آلو موجب از بين رفتن آنها مي‌گردند.

 آفت سه شکل متفاوت تغذیه ای دارد . یک شیوه خسارت آن ، تغذیه از جوانه ها و غنچه های باز شده و شیوه دیگر تغذیه از شاخه ها و جوانه هاست و شیوه سوم خسارت آن تغذیه از میوه است . خسارت آفت در زمان میوه خواری چشمگیر و مهم تر است . خسارت این حشره در بادام کاریهای آذربایجان و قیسی کاریهای دماوند نسبتاً شدید است.

مرفولوژی:

حشره کاملحشره کامل سرشاخه خوار هلو به اندازه کوچک به رنگ خاکستری تا خاکستری تیره و به طول 8 تا 12 میلی متر می باشد.

تخم های این آفت بیضوی شکل و به رنگ زرد مایل به نارنجی است. هر حشره ماده قادر است در طول زندگی خود 80 تا 90 تخم روی سرشاخه های جوان، سطح برگ و روی میوه قرار دهد. 

لاروهای سن پایین سرشاخه خوار هلو به رنگ روشن با حلقه های قهو ه ای روشن و با سر سیاه رنگ است .درحالی که لاروهای کامل قهوه ای رنگ و با نوارهای تیره روشن در اطراف شکم و به طول 12 میلی متر می باشد .

این آفت پس از اتمام دوران لاروی، از ميوه خارج مي‌شوند در پیله بسیار ظریف روی شکاف و ترک پوست درختان میزبان تبدیل به شفیره های قهوه ای رنگ می شوند. مرحله شفیرگی در نسل تابستانه آفت 7 تا 11 روز طول می کشد. 
اين حشره زمستان را به صورت لارو سن 2 در داخل جوانه‌هاي درختان مي‌گذارند. 

 

زیست شناسی:
اين حشره زمستان را به صورت لارو سن 2 در داخل جوانه‌هاي درختان مي‌گذارند. لاروها در مرحله Pink يا صورتي شدن غنچه‌ها از محلهاي زمستاني، خارج ابتدا از غنچه‌ها و سپس از گلها تغذيه مي‌نمايند. بعد از ريزش گلبرگها وارد سرشاخه‌هاي جوان شده و از بالا به سمت پايين شروع به تغذيه مي‌نمايند. لاروها هنگامي كه به قسمت‌هاي سخت و خشبي رسيدند آن را ترك نموده و سرشاخه ديگري را مورد حمله قرار مي‌دهند. لاروها سپس ميوه‌هاي نارس را مورد حمله قرار مي‌دهند. سوراخ ورودي لاروهاي مزبور اكثراً در محل اتصال دم به ميوه قرار دارد كه اين امر موجب ريزش ميوه‌ها مي‌گردد. لاروها پس از رشد كامل از ميوه خارج مي‌شوند و در شكاف كلوخه‌هاي سطح خاك، برگهاي پوسيده و لابه‌لاي علفهاي هرز زيرد رختان پس از تنيدن پيله فوق‌العاده ظريف تبديل به شفيره مي‌شوند. گاهي شفيره در شكاف تنه و شاخه‌هاي قطور درختان تشكيل مي‌گردد. در شرايط دماوند ظهور حشرات كامل نسل زمستاني از اواخر خردادماه شروع مي‌گردد. پروانه‌ها پس از جفت‌گيري تخم‌هاي خود را به صورت انفرادي و بندرت در دسته‌هاي چندتايي مي‌گذراند. پروانه‌هاي اين نسل تقريباً كليه تخمهاي خود را بر روي ميوه‌ها و بندرت روي قسمتهاي انتهايي سرشاخه‌هاي جوان و سلولزي مي‌گذراند. حشرات كاملي كه از اين نسل ايجاد مي‌گردند مجدداً روي سرشاخه‌ها تخمريزي مي‌كنند و لاروهاي حاصله زمستان گذراني مي‌نمايند. اين حشره در شرايط متفاوت 2 تا 3 نسل دارد.

   

                                              

          

کنترل:
1. مبارزه مكانيكي: جمع‌آوري ميوه‌هاي آلوده ريخته شده و معدوم كردن آنها چه در نسل زمستاني و چه در نسل اول تابستاني، همچنين هرس بهاره درختان قبل از كامل شدن دوران تغذيه لاروهاي داخل شاخه در كاهش جمعيت آفت بسيار مهم است.
2. پيش آگاهي: استفاده از فرمون جنسي (با نام تجارتي Anamone) براي تعيين تاريخ دقيق سم‌پاشي بسيار مفيد است. بهترين زمان سم‌پاشي براي نسل اول در مرحله Pink و مرحله ريزش گلبرگها(همراه با هرس) و در نسل دوم در اواسط تيرماه است كه در اين موقع ميوه‌هاي قيسي تازه شروع به تغيير رنگ نموده‌اند

. کنترل شیمیایی: ازسموم نفوذی مانند دیازینون استفاده می کنیم.
 

(IPM) جنبه های مدیریتی مبارزه با آفت

 جمع آوری میوه های آلوده ریخته شده و معدوم نمودن آنها چه در نسل زمستانی و چه در نسل اول تابستانی در پائین آوردن جمعیت این حشره نقش مهم دارد . زمانیکه تراکم شدید است می توان اواسط تیرماه یعنی زمانی که میوه های قیسی تازه شروع به رنگ انداختن نموده اند سم پاشی کرد . این زمان مصادف با شروع ظهور لاروهای سن اول در نسل تابستانه و نفوذ آنها به داخل میوه ها می باشد.

 

 

 تهران  شهریار بلوار آزادگان  ، جنب پل امیر کبیر کد پستی : 3351859398 

982165226599+   -   982165226490+

 +989127059783

Zo2 Framework Settings

Select one of sample color schemes

Body

Background Color
Text Color
Link Color
Background Image

Header Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Bottom Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image
Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image