اخبار بیولوژیک

  • سومین همایش کشاورزی پایدار سومین همایش کشاورزی پایدار به مناسبت روز جهانی بدون سم…
  • پروانه مینوز گوجه فرنگی پروانه مینوز گوجه فرنگی مقدمه :‌ پروانه مینوز گوجه فرنگی…
  • مصاحبه مدیریت شرکت با اتاق نیوز مهرداد کلهر: بخش کشاورزی حلقه گمشده اقتصاد ایران بخش کشاورزی…

چه کسی آنلاین است؟

ما 7 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

پروانه پشت الماسی

 

بيد كلم (شب پره پشت الماسي) .Plutella  xulostella L

  راسته: بال پولك داران  :  Lepidoptera                                  

 

 خانواده:     Plutellidae

  بيد كلم يا(شپره پشت الماسي):اين آفت يكي از شايعترين و مضر ترين آفات گياهان چليپاييان در اغلب كشورهاي جهان است. در سال 1378در استان تهران حالت طغياني پيدا نموده و خسارت زيادي واردکرد.

مناطق انتشار:

اين گونه در سراسر اروپا،آفريقاي شمالي و جنوبي ،آسيا،استراليا،آمريكاي شمالي وجنوبب انتشاردارد.

    و بطور كلي در هر منطقه اي كه كلم رايج ميباشد اين آفت نيز مشاهده ميگردد. در ايران نيزشب پره مزبور در سواحل درياي خزر،اطراف تهران،فارس و احتمالادر ساير نقاط كشور نيز انتشار دارد

این حشره به نام بید پشت الماسی نیز معروف است. در آذربایجان ، اصفهان،خراسان و سواحل دریای خزر و تهران انتشار داشته و به گیاهان خانواده چلیپائیان مخصوصاً انواع کلم بویژه گل کلم و سایر گیاهان خانواده حمله نموده و خسارت وارد می کند.

شکل شناسی:

 طول بدن حشرات کامل 6 میلی متر و عرض بدن با بالهای باز 17-11 میلی متر است. رنگ بدن پروانه خاکستری تیره و رنگ بالهای جلوئی قهوه ای متمایل به زرد همراه با نقطه ها یا لکه های سیاه رنگی است.بالهای جلوئی باریک  و با لبه های خارجی گرد است که مجهز به ریشکهای بلند می باشد.در حاشیه عقبی بالهای جلوئی، نوار سفیدرنگ موجداری وجود دارد که موقع جمع شدن بالها و هنگامیکه دولبه سفید کنار هم قرار میگیرند، نقش نقره ای در پشت بالها ایجاد میکند و به همین جهت به آنها شب پره پشت الماسی گفته میشود.

تخم :بیضی شکل وپهن و به رنگ سبز مایل به زرد و در دستجات 8-2 عددی در پشت برگها و نزدیک رگبالها گذارده میشود. حشرات ماده بین 300-250 و به طور متوسط 150 عدد تخم میگذارند.

لاروها :لاروها در حداکثر رشد 12-8 میلی متر و کمی قطور و دوکی شکل می باشند.رنگ بدن سبز و منقوش به لکه های کوچک سیاه ،روی سر و بدن موهای ریزی موجود است .لاروهای جوان دارای یک نوار سبز تیره تر در امتداد پشت و دو نوار کم رنگ تر در طرفین هستند . این حشره دارای 4 سن لاروی است .

شفیره : به طول 12-10 میلی متر ،زرد روشن تا متمایل به قهوه ای  داخل پیله نازک ودر پشت برگها تشکیل میشود. طول دوره شفیرگی 15 -5 روز میباشد.

زیست شناسی:

حشرات نروماده بین12-6 روز زندگی میکنند.حشرات ماده پس از جفت گیری، تخمهای خود را در سطح زیرین برگها ودر کنار رگبرگها قرار میدهند.هر حشره ماده در طول عمر خود 200-150 عدد تخم می گذارد.لاروهای سنین اول پس از خروج از تخم حدود 2 میلی مترطول داشته وسبز رنگ میباشند وبه سرعت برگها را سوراخ کرده از پارانشیم زیر اپیدرم تغذیه می نماید و پس از مدتی ازکل سطح برگ تغذیه می نماید.لاروهای این آفت با کمترین مزاحمت خود را جمع کرده و از روی برگ بوسیله تار ابریشمی آویزان می شوند. پس از تکمیل دوره لاروی در داخل پیله ای که در پشت برگها تنیده می شود به شفیره تبدیل می شوند. دوره شفیرگی حدود 4 روز به طول می انجامد . بید کلم آفتی چند نسلی بوده ودر مناطق گرمسیری فاقد دیاپوز است وتا 12 نسل را تشکیل می دهد، زمستان گذرانی این آفت به شکل حشرات کامل می باشد.

خسارت:

مهمترین آفت چلیپائیان در اکثر نقاط دنیاست. تغذیه لاروهای آن از برگهای میزبانهای مختلفی صورت میگیرد.لاروهای سن یک  پس از خروج از تخم، رگبرگ اصلی را سوراخ کرده  و شروع به تغذیه میکنند واز بافت پارانشیم بین دو اپیدرم بالا و پایین تغذیه میکنند.این عادت به زودی دربین آنها از بین رفته و لاروهای سنین بعدی معمولا از برگهای خارجی تغذیه نموده وآنها را به صورت مشبک درمی آورند وسپس به برگهای مرکزی حمله میکنند.لاروها علاوه بر تغذیه از گلها و برگها، با فضولات خود آنها را نابود می سازند.این لاروها اغلب تارهای نازکی روی گلها می تنند وزیرتارها به زندگی خود ادامه میدهند.

علائم خسارت :

 

1- دالانهای مرحله لاروی  2- محلهای بریده شده سطح برگ   3- تارهای تنیده شده توسط لاروهای جوان وحجره های لاروی که حین تغذیه آنها راروی برگها ایجاد می کنند  4- پیله های شفیرگی

 

 

کنترل زراعی:

شامل تنظیم آبیاری، فاصله کاشت، کود دهی، استفاده از ارقام زود­رس یا دیر­رس، ارقام مقاوم، گیاهان تله و همراه، چند کشتی و تناوب، رعایت اصول بهداشتی گیاه و غیرو می باشد. انواع خردل، شلغم وكلم قمري جزءكروسيفرهاي خيلي مقاوم در برابر خسارت این آفت مي باشندبهترین فصل کاشت هنگامی است که بارندگی زیاد باشد تا از این طریق بتوان به طور طبیعی جمعیت آفت را کنترل کرد کاشت بوته هاي كلم سبز در اطراف مزارع يك تاكتيك موثر در مديريت اين شب پره در محصولاتي چون كلم پيچ يا كلم بروكلي است كشت مخلوط كلم پيچ با گوجه فرنگي، سير، شويد يا شبدر باعث كاهش تراكم جمعیت این آفت می شود بسیاری از اعمال زراعی از جمله کشت بین ردیفی، آبیاری و از بین بردن بقایای گیاهی و گیاهان تله می تواند به کاهش جمعیت شب پره پشت الماسی کمک کندبه طور کلی به نظر می رسد که هر عاملی روی گیاه اثر گذار باشد روی روابط حشره با گیاه نیز موثر خواهد بود.

کنترل فیزیکی شب پره پشت الماسی یا بید کلم

در این نوع کنترل محیط برای ورود یا ادامه زندگی حشره نامناسب می شود. در مبارزه با شب پره پشت الماسی از آتش و سوزاندن مزارع  در انتهای فصل استفاده می شود.

آب پاشی هوایی برای واژگونی و از بین بردن حشرات بالغ و جلوگیری از تخم ریزی و همچنین شستشو و نابودی لارو ها می تواند موثر باشد پوشاندن گیاه جهت عدم حمله آفت به گل ها در کلم گل و کلم بروکلی در مزارع کلم گل جنوب تهران انجام می گیرد.

کنترل رفتاری شب پره پشت الماسی یا بید کلم

استفاده از فرمون های جنسی در سردرگمی نرها استفاده می شود. 

مدیریت تلفیقی در کنترل شب پره پشت الماسی

محوریت مدیریت تلفیقی شب پره پشت الماسی در مزارع کلم ایران با تاکید روی کنترل شیمیایی است. بعد از آن کنترل زراعی بیشترین نقش را در کنترل شب پره پشت الماسی دارد که از آن جمله می توان ارقام مقاوم را نام برد. البته تا حدودی کنترل مکانیکی و فیزیکی انجام می گیرد (اعمالی مثل پوشاندن گل توسط برگ ها و آبیاری بارانی در بعضی مزارع صورت می گیرد). در مزارع کلم ایران هیچ گونه کنترل ژنتیکی و رفتاری انجام نمی گیرد. با این استراتژی و استفاده مطلق از سموم شیمیایی باعث دور ماندن کنترل بیولوژیک از مدیریت تلفیقی شب پره پشت الماسی شده است.

در مدیریت تلفیقی شب پره پشت الماسی به صورت صحیح، باید محوریت مدیریت با کنترل زراعی باشد و بقیه عوامل به نحوی در مدیریت تلفیقی شب پره پشت الماسی سهیم باشند. اگر مدیریت تلفیقی شب پره پشت الماسی را ایده آل در نظر بگیریم جایی برای کنترل شیمیایی وجود ندارد و باید کنترل شیمیایی از دایره مدیریت تلفیقی خارج شود .

کنترل شیمیایی شب پره پشت الماسی یا بید کلم

حشره کش های زیادی علیه شب پره پشت الماسی در مناطق مختلف کلم کاری دنیا استفاده می شود که از جمله می توان به اسپینوزاد، فیپرونیل، ایندوکساکارب، آبامکتین ،سایپرمترین، بی فنترین، اندوسولفان، کلروپیرفوس، تری آزوفوس و لامباداسی هالوترین اشاره کرد. متاسفانه شب پره پشت الماسی به اکثر حشره کش­هایی که علیه آن استفاده می شود مقاومت پیدا کرده است . شب پره پشت الماسی بعد از شته سبز هلو و سوسک کلرادو مقاوم ترین آفت نسبت به سموم شیمیایی است . در حال حاضر آفتکش بیولوژیک بی تی (BT ) جهت کنترل بید کلم نتیجه بخش بوده است. این آفتکش پودری در شرکت نوآوران حیات پاک که نماینده انحصاری شرکت پروبلته اسپانیا می باشد ، وجود دارد.

طبق نظر کارشناسان این شرکت ، در اثر استفاده چند دوره متوالی از بی تی اسپانیایی می توان بید کلم را در خزانه کنترل کرد و مانع ورود آن به زمین اصلی شد. 

 

 

 

 تهران  شهریار بلوار آزادگان  ، جنب پل امیر کبیر کد پستی : 3351859398 

982165226599+   -   982165226490+

 +989127059783

Zo2 Framework Settings

Select one of sample color schemes

Body

Background Color
Text Color
Link Color
Background Image

Header Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Bottom Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image
Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image