اخبار بیولوژیک

  • سومین همایش کشاورزی پایدار سومین همایش کشاورزی پایدار به مناسبت روز جهانی بدون سم…
  • پروانه مینوز گوجه فرنگی پروانه مینوز گوجه فرنگی مقدمه :‌ پروانه مینوز گوجه فرنگی…
  • مصاحبه مدیریت شرکت با اتاق نیوز مهرداد کلهر: بخش کشاورزی حلقه گمشده اقتصاد ایران بخش کشاورزی…

چه کسی آنلاین است؟

ما 7 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کرم ساقه خوار برنج

کرم  ساقه خوار برنج :
نام علمی chilo suppressalis   

 

تاریخچه :

کرم ساقه خوار برنج با نامهاي كرم ساقه خوار آسيايي برنج asiatic rice borer ) )و كرم ساقه خوار نواري برنج striped stem borer) ) در آسيا و ديگر نقاط ناميده مي شود. اين آفت از راسته با لپولكدارانlepidoptere  و خانواده پيراليده pyralidae اولين بار در دنيا در سال 1863 توسط واكر walker  شناسايي و نامگذاري شد. در ايران ابتدا در شهريور 1351 توسط آزمايشگاه بررسي آفات و بيماريهاي گياهي تنكابن جمع آوري و پرورش يافته و سپس پروانه هاي خارج شده را ابرت (ebert ) حشره شناس آلماني در همين سال تشخيص داده است . موطن اصلي اين آفت مناطق حاره و نيمه حاره آسيامي باشد. در حال حاضر مهمترين آفت زراعت برنج در اغلب مناطق برنجكاري ايران به شمار مي آيد .

مناطق انتشار:

برای اولین بار در سال 1906 از این حشره به عنوان یکی از خطرناکترین آفات برنج در دنیا نام برد شده و مدتهای بسیار زیادی است که کشاورزان در حدود 35 کشور در مزارع برنجکاری خود ازخسارت این آفت زیان مي‌بینند .

آفت کرم ساقه خوار برنج اکنون در مناطق برنجکاری استانهای گیلان، مازندران و گرگان وجود دارد، ولی تا کنون از سایر نواحی برنج کاری کشور گزارش نشده است. و بدین جهت لازم است اقدامات اساسی درباره جلوگیری از شیوع آن به استانهای اصفهان، فارس، چهارمحال بختیاری و غیره بشود. این آفت در اغلب کشورهای دیگر که اقدام به کشت برنج مي‌شود وجود دارد و شیوع آن از کشورهای استرالیا، بنگلادش، برمه، کامبوج، چین، جزایر هاوائی، هندوستان، اندونزی، ایتالیا، ژاپن، کره، مالزی، نپال، فیلیپین، اسپانیا، سریلانکا، تایوان، تایلند، ویتنام، مصر، اسرائیل، پرتقال گزارش شده است.

به طوری که شالیکاران بعضی از کشورهای آسیایی نظیر ژاپن و تایوان این حشره را در ردیف مهمترین آفات محصول برنج مناطق خود مي‌دانند. خسارت کرم ساقه خوار در ایران در سالهای اول طغیان آن، به دلیل عدم آشنایی با زندگی آفت و عدم اجرای روش صحیح مبارزه، بقدری زیاد بوده که در موارد زیاد کشاورزان از برداشت محصول خود صرفنظر کردند .

مهمترين گياهاني كه بر اساس منابع مختلف به عنوان ميزبان هاي كرم ساقه خوار نواري برنج معرفي شده اند شامل گياهان زير مي باشند:
الف- خانواده گرامينه :
Poaceae (Graminae) سوروف يا برنج ارزني، شال تسبيح يا اشك روباه، نيشكر، قميش، چمن گندمي يا بيد گياه، سودان گراس يا جاروي رشتي،چسبك يا ارزني سبز، بند واش يا مرغ
ب- خانواده:
Compositae درمنه يا گندواش، دو دند ان يا دچك واش
ج- خانواده
Amarantaceae: تاج خروس يا اشكنه يا زلف عروسان
د- خانواده :
Typhaceae توتك يا لوئي يا گرزمال
ه- خانواده:
Sparganiaceae ني خاردار يا كلر
و خانواده:
Cyperaceae اويارسلام

مرفولوژي:


پروانه هاي ماده اين آفت به رنگ زرد روشن يا زرد متمايل به قهوه اي و پروانه هاي نر تقريبا خاكستري هستند .بالهاي جلويي داراي چند لكه نقره اي و معمولا پنج نقطه قهوه اي در وسط هر بال هستند.رنگ بالهاي عقبي در هر دو جنس سفيد مي باشند.طول بدن 13-10 ميليمتر و عرض پروانه هاي نر با بالهاي باز 23-20 ميليمتر و پروانه هاي ماده تا 30ميليمتر مي رسد. تخمهاي تازه سفيد متمايل به زرد بوده كه به تدريج به رنگ خاكستري و سپس به رنگ تيره تغيير رنگ مي دهند  . پروانه هاي ماده تخمها را در دو يا چند رديف كنار يكديگر در امتداد رگبرگهاي برگ قرار مي دهند كه روي تخمها توسط ماده قهوه اي رنگي پوشيده شده است.يك پروانه ماده ميتواند از 3عدد تا 250 عدد تخم بگذارد .رنگ بدن لاروها قهوه اي متمايل به خاكستري است .در لاروهاي نوزاد كپسول سر به رنگ قهوه اي تيره و در ساير سنين زرد متمايل به قهوه اي است و داراي 5 نوار تيره است كه 3 نوار در قسمت پشتي و 2نوار هر يك در پهلوها قرارگرفته است .نوارهاي پشتي كمرنگ ترند . در موقع تكامل طول لارو به 6/2به ميليمتر و عرض آن به 7/2 ميليمتر ميرسد . اين آفت داراي 6-5 سن لاروي مي باشد . كه لاروهاي سن 1و2 به صورت دسته جمعي ولي لاروهاي سنين آخر بصورت انفرادي ميباشند .لاروها معمولا در شرايط مطلوب تا 35 روز از سن 1به سن 5 مي رسند،وبعد به پيله تبديل مي شوند. رنگ شفيره ها در ابتدا قهوه اي روشن و به تدريج به قهوه اي تيره تبديل مي شوند.طول  آن 15-12 ميليمتر و قطر آن 5/3-5/2 ميليمتر است .يك سوم انتهاي بدن شفيره به طرف پشت خميده است و قسمت انتهايي آن داراي دو زايده قلاب مانند مي باشد .

 

 

بيولوژي:


اين آفت زمستان را به صورت لارو كامل در داخل ساقه هاي خشك برنج يا علفهاي هرز داراي ساقه تو خالي نظير شال تسبيح ،سوروف ، ارداله ،ني ، پلهم ، ارزن وحشي ، مسك ، بند واش و ... به سر مي برد .اولين شفيره هاي حاصل از لاروهاي زمستان گذران در دهه اول ارديبهشت ماه در كنار سوراخي كه توسط لارو ايجاد شده است تشكيل مي شود .اين شفيره بدون پيله است .حداقل حرارت لازم جهت شفيره شدن 10 درجه سانتيگراد است .دوره زندگي شفيره ها با حرارت محيط رابطه معكوس دارد و از 15 تا 30 درجه سانتيگراد بين 6 تا 12 روز تغيير مي كند .شفيره ها در حرارت بالاي 35 درجه آسيب خواهند ديد .هر چه وزن شفيره ها بيشتر باشد پروانه هاي ماده خارج شده از آنها تخم بيشتري مي ريزد . در مازندران خروج اولين پروانه ها در اواخر فروردين ماه و اوايل ارديبهشت ماه صورت مي گيرد .پروانه هاي نر و ماده معمولا 24 ساعت بعد از خروج از شفيره جفت گيري نموده و عمر آنها حداكثر يك هفته است  . پروانه هاي نسل اول (زمستانه)عموما تخمها را در قسمت رويي يا زيرين برگهاي فوقاني مي گذارند .اما پروانه هاي نسل دوم بيشتر تخمها را در برگهاي پايني يا روي ساقه ها در نزديكي برگ مي گذارند . تفريخ تخمها در درجه حرارت حداقل 12-10 درجه سانتيگراد به مدت 11-5 روز بسته به حرارت محيط انجام مي گيرد  . پس از تفريخ تخمها ، لاروهاي سن اول ابتدا از پارانشيم برگ تغذيه كرده و ، و سپس با ايجاد سوراخي از محل غلاف برگ وارد ساقه مي شوند .لاروها بعد از 21 تا 37 روز به شفيره تبديل مي شوند و 7 روز بعد پروانه هاي نسل دوم (بهاره)از آنها خارج مي گردند حداكثر پروانه هاي اين نسل مربوط به اواخر تير ماه و اوايل مرداد ماه هستند  .كرم ساقه خوار برنج در شمال ايران 3 نسل دارد. نسل اول همراه با نشا كاري مي باشد .بنابراين خسارت اين نسل مربوط به مزارعي مي باشد كه زودتر نشاء شده اند . نسل دوم آفت در زماني است كه برنج در حال خوشه دادن بوده و در بسياري از آنها از خطر خسارت شديد جسته اند. نسل سوم مصادف با برداشت برنج مي باشد و به برنجهاي ديررس و ميان رس و رتون خسارت قابل توجه بوجود خواهد آورد. مقاومت لاروها در مقابل غرقاب و سرماي زمستانه شگفت انگيز است اما به خشكي و تغيير درجه حرارت حساسيت شديدي دارند و دچار تلفات شديدي مي شوند  نسل اول از اواخر فروردين ماه شروع و تا اواسط تير ماه طول ميكشد .نسل دوم از اواسط تير ماه تا اواخر مرداد ماه و نسل سوم از اواخر مرداد تا اواخر مهر ماه ادامه دارد .بنابراين اين آفت در برنج زود رس و ميان رس حداكثر در دو نسل خسارت مي زند ،و در برنجهاي دير رس در سه نسل خسارت وارد مي كند .لاروهاي نسل سوم به علت سرد شدن هوا و درو برنج در داخل كلشهاي باقي مانده در مزرعه و همچنين علفهاي هرز كنار مزرعه وكنار خرمنها و كپه هاي كلش تا بهار سال بعد باقي مي مانند. معمولا در شرايط مطلوب هر نسل ساقه خوار45 تا 50 روز طول مي كشد.

طرز خسارت آفت:


حشره كامل در بهار همزمان با رشد نشاهاي برنج در خزانه بر روي برگ بوته هاي جوان تخم ريزي ميكند .تخم ريزي معمولا بين ساعتهاي 22-17 انجام مي گيرد .بيشترين مقدار تخم ريزي در ساعت 19 مي باشد .لاروهاي نسل اول كه تازه از تخم بيرون آمده اند به مدت يك ساعت از پارانشيم برگ تغذيه كرده(براي نسل دوم اين مدت طولاني تر است)و سپس وارد غلاف برگ مي شوند . و با تغذيه از پارانشيم غلاف و بجا گذاشتن فضولات موجب زردي و كمرنگ شدن آن مي شوند كه اصطلاحا آلودگي غلاف برگ
sheat leaf infeshen )) گويند.پس از اين مرحله لاروها با ايجاد سوراخي وارد ساقه شده ضمن تغذيه از محتويات درون آن مو جب زردي و خشكيدگي برگ مياني و جوانه مربوط به آن مي شود كه اصطلاحا جوانه مركزي خشك شدهdead heart )  ) گويند .اين مرحله از خسارت آفت معمولا 45-35 روز بعد از كاشت نشاء در مرحله رويشي (بويژه پنجه زني ) بوده و گياه به خوبي مي تواند خسارت فوق را جبران نمايد.
لاروها با تغذيه از بافت ساقه كم كم رشد كرده ، ساقه آلوده را ترك مي كنند .و سپس وارد ساقه هاي اطراف مي شوند . لاروها پس از مدت 37-21 روز داخل ساقه برنج تغذيه نموده و به شفيره بدون پيله و قهوه اي رنگ تبديل شده و هفت روز بعد پروانه هاي نسل دوم از آن خارج مي شوند .در صورتيكه حمله آفت در زمان خوشه كردن و گل دادن همراه باشد دانه در خوشه تشكيل نشده و خوشه خشك مي گردد كه اصطلاحا خوشه هاي برنج سفيد شده
white heads) )مي نامند. آلودگي در شروع تشكيل دانه باعث لاغري و شكنندگي دانه مي گردد .اين نوع خسارت (خوشه هاي برنج سفيد شده ) انواع متعددي دارد كه پوكي كامل فقط يك نوع ازآنها مي باشد .

مبارزه زراعی پایيزه و زمستانه:

در مناطق برنج خیزشمال ایران طبق معمول مزارع برنج را از اواسط تا اواخر تابستان درو مي‌کنند. پس از درو مزارع برنج همین طور به حال خود رها مي‌شوند و گاهی بقایای برنج را در مزرعه برای تعلیف دام اختصاص مي‌دهند و تا اوایل اردیبهشت ماه سال بعد مجددا به کشت برنج اقدام مي‌نمایند.

 در فاصله این مدت طولانی دور از نظر کشاورزان آفات برنج از قبیل لارو پروانه یک نقطه ای، کرم ساقه خوار به رشد و نمو خود ادامه داده و خودشان را برای حمله مجدد در سال آینده با قدرت بیشتر و عده فراوانتر آماده مي‌کنند. عده ای از این لاروها با دسته های بریده شده برنج به کندوجها منتقل شده و در جای نسبتا گرم زمستان رابا شرایط بهتر محل سپری مي‌سازند. بنابراین ما با دست خودمان دشمن را پناه داده و تقریبا هفت ماه مهلت مي‌دهیم که مجددا به زراعت حمله کنند.

کنترل زراعی:

1-جمع ­آوری برگهای آلوده به تخم در هنگام نشاء و سوزاندن آنها
2- کاشت گیاه دیگر بعد از برداشت برنج: طبق گزارش مستوفی پور و حیدری (1367) آلودگی در زمین های آیش نسبت به زمین هایی که زیر کشت شبدر رفته اند بیشتر بود. اصلی ترین عامل انتقال افت از سال قبل به سال بعد، علف های هرز میزبان آفت در حاشیه مزارع
3- کف بر کردن محصول: برداشت محصول از پائین و نزدیک طوقه برای کاهش تعداد لارو زمستان گذران در مزرعه
4- جلوگیری از انتقال آفت به انبار: خشک کردن خوشه ها در مزرعه و خرد نمودن آنها با خرمن کوب در مزرعه
5- آب تخت کردن مزرعه بلافاصله پس از شخم
6- کندن و سوزاندن علف های هرز حاشیه مزارع شامل علف های شال تسبیح، گندمیان، خروش، چک واش، بندواش، قمیش، الابر، اویارسلام، قیاق و سوروف
7- استفاده از ارقام زودرس یا تهیه خزانه زیر پلاستیک
8- استفاده از ارقام مقاوم در مقاومت ارقام برنج نسبت به کرم ساقه خوار هم خصوصیات فیزیکی و هم خصوصیات شیمیایی گیاه دخالت دارند (داس، 1997). در بررسی های مختلف رقم نعمت به سبب وجود مقدار سیلیس زیاد در ساقه (9/13%) مقاومترین رقم گزارش شده است و رقمهای خزر و بی نام نسبت به نسل اول و دوم کرم ساقه خوار برنج از مقاومت متوسطی برخوردار بودند.
9- شکار پروانه ها با تله نوری: با استفاده از تله نوری با نور زرد می توان حشرات کامل را جمع آوری و مانع تخمریزی آنها شد.
10- كاشت يكپارچه نشاها در هر منطقه به منظور محدود كردن رشد و نمو آفت
11- نصب تله نوري قبل از آماده سازي خزانه تا زمان برداشت به منظور آگاهي از حضور آفت ، بررسي تغييرات جمعييت آفت ، زمان دقيق مبارزه شيميايي همراه با مطالعات حالات رشدي آفت در مزرعه براي تكميل اطلاعات لازم جهت مبارزه شيميايي
12- جدا كردن برگهاي حاوي دستجات تخم آفات و انهدام آنها 

13- وجين پنجه هاي آلوده به ساقه خوار بعد از نشاكاري همزمان با وجين اول و دوم علف هاي هرز مزرعه برنج 14- باقي نگذاشتن دسته هاي نشاء در زمين اصلي
14- عدم انتقال شلتوك و ساقه هاي از مناطق آلوده به مناطق سالم
15- انجام تناوب زراعي در مزرعه
16- كشت شبدر برسيم بعد از برداشت برنج شبدر برسيم علاوه بر اينكه علوفه مناسبي براي دام محسوب ميشود ازتي طبيعي توليد ميكند كه به حيات قورباغه ها لطمه اي نمي زند .
17- عدم آتش سوزي بقاياي موجود در مزرعه.

نكته:
كاه و كلش موجود در مزرعه به هيچ وجه نبايد سوزانده شود .چون كاه تنهاماده آلي قابل دسترس اكثر كشاورزان ميباشد كه حدود 40% ازت و 85%-80% پتاسيم و 35%-30%فسفر 50%-40% گوگرد جذب شده بوسيله برنج در مرحله رسيدن در بخش هاي رويشي گياه باقي مي ماند .لذا اگر كاه با خاك مخلوط شود ذخاير ازت،فسفر،پتاسيم و سيليسيم خاك حفظ شده و حتي ممكن است افزايش يابد .و سوزاندن آن موجب از بين رفتن مواد آلي موجود در خاك ميشود.

کنترل فرمونی:


برای کنترل کرم ساقه خوار برنج با استفاده از این روش ( کنترل فرمونی ) می توان با نصب فرمون در ارتفاع معین و سطح مشخص، موجب اشباع محیط از ترکیبات فرمونی و گیجی پروانه های نر گشت و در نتیجه مانع جفت گیری حشرات نر و ماده شد. تعداد تخم های بارور کاسته می شود و جمعیت آفت در مزرعه به نحو چشمگیری کاهش می یابد.

 

استفاده از آفتکش بیولوژیک بی تی

ü     یک هفته بعد از بدست آوردن پیک پرواز حشره کامل از کرم کش بی تی استفاده شود و به فاصله 7-8 روز بعد تکرار شود.

ü     این آفتکش حاوی موجود زنده به نام باکتری باسیلوس تورنجنسیس می باشد . این باکتری روی سطح شاخ وبرگ برنج استفاده شده سپس کرم ساقه خوار برنج از آن تغذیه می کند وبی تی وارد دستگاه گوارش لارو می شود وباعث تغییر خاصیت نفوذپذیری غشای معده وروده حشره می شود فلج شدن معده وروده  را در پی دارد سپس در اثر تغذیه نکردن وگرسنه ماندن لارو 48 بعد می میرد.

ü     از آنجاییکه بی تی یک موجود زنده است ونور خورشید باعث کاهش اثر آن می شود بهترین زمان کاربرد آن بعد از ظهر می باشد.

ü      میزان غلظت موثر یک کیلوگرم در هزار لیتر آب می باشد.

مبارزه بيولوژيك:

در رابطه با دشمنان طبيعي اين آفت قارچ beauveria bassiana و metarhizium anisopliae و گونه hirsutella بوده كه از روي لاروهاي ساقه برنج جدا گرديدند كه اين دو گونه اخيربراي اولين بار روي كرم ساقه خوار برنج واز ايران گزارش شده است همچنين دو گونه زنبور از خانواده ichneumonidae كه پارازيت شفيره در نسل زمستانه آفت و يك نوع زنبورپلي فاژ به نام apanteles sp. پارازيت لارو و سه گونه زنبور پارازيت تخم از خانوادهtrichogrammatidae و همچنين يك نوع سوسك شكاري بنام andrallus spinidens كه پوره هاي آن لارو پروانه ساقه خوار برنج را طعمه خود قرار مي دهند را مي توان نام برد .دربين اين دشمنان طبيعي زنبور تريكوگراما كار بردي تر مي باشد .

 چگونگي استفاده از زنبور تريكوگراما:

 

زنبور تريكوگراما دشمن طبيعي آفت كرم ساقه خوار ، كرم سبز برگخوار ، مگس سفيد و پروانه تك تقطه اي مي باشد .اگر فرهنگ سمپاشي رايج نباشد زنبور تريكوگراما مي تواند به طور طبيعي تا 60% آفات را از بين ببرد . اين زنبورها بسته به حجم تخم ميزبان از يك تا چند عدد تخم داخل تخم ميزبان قرار مي دهند و اين تخم ها پس از 24 ساعت تفريخ شده و لاروهاي زنبور از محتويات تخم ميزبان تغذيه نموده و پس از چند روز گذراندن سنين لاروي در داخل تخم ميزبان تبديل به شفيره مي شوند .حشره كامل زنبور با سوراخ كردن تخم ميزبان كه به صورت تقريبا مدور مي باشد از تخم خارج ميشوند .لذا تخمي كه مي توانست از آن لارو آفت خارج شود و به محصول خسارت بزند زنبور خارج شده و در جلو خسارت آفت در همان مرحله اوليه سد مي شود.زنبورهاي ماده خارج شده از تخم ميزبان بلافاصله جفت گيري نموده و شروع به جستجو براي يافتن تخم هاي ميزبان بروي گياه مي نمايند .اين زنبورها قادر به پروازهاي كوتاه بوده ،ودر مواردي توسط باد نيز به مسافتهاي طولاني منتقل ميشوند.به همين دليل اگر كشاورزي در زمين خودش زنبور استفاده كرده و زمين بعل دستي استفاده نكرده اين زنبور براي خودش موثر است.
نكته مهم در استفاده اين زنبورها اين است كه آنها به شرايط نا مساعد محيط در هنگام رها سازي مانند بارندگي،دماهاي بالا و سمپاشي ويا بادبردگي سم از مزارع مجاور بسيار حساس بوده و در چنين شرايطي از بين رفته و نمي توان از رها سازي انتظار موفقيت داشت. زمان رها سازي زنبور تريكوگراما بر حسب شكار پروانه ماده ويا تعين بيولوژي آفت (حالات رشدي آفت) مي باشد.
رها سازي زنبور تريكو گراما موقعي مي باشد كه پروانه كرم ساقه خوار تخم ريزي كرده باشد هر وقت با تله فانوسي پروانه ماده ساقه خوار راشكار كرديم. 4-2 روز بعد آفت را در منطقه خواهيم داشت.در بيولوژي آفت ساقه خوار زماني كه 50 % شفيره داشته باشيم زمان رهاسازي مي باشد.

 

مبارزه شيميايي:

به علت پائين بودن انبوهي جمعيت انتقالي لاروهاي زمستان گذران و شب پره هاي مربوط به آن از حشره كشها در خزانه ها نبايد استفاده كرد .اگر زودتر از تقويم معمولي منطقه كاشت شوند براي نسل اول ولي چنانچه ديرتر از معمول كاشت شوند براي نسل دوم يكبار سمپاشي توصيه مي گردد . براي ارقام زودرس و ميان رس چنانچه نيازي به كنترل شيميائي عليه ساقه خوار باشد تا حداكثر پنجه زني (45 روز بعد از پنجه زني) به صورت گرانول پاشي و اگر بعد از آن مرحله باشد به صورت محلول پاشي با يك سم سيستميك مانند ديميكرون به مقدار 5/1 در هزار صورت گيرد . براي ارقام زودرس و ميان رس چنانچه به كنترل شيميائي نيازباشد حداكثر يكبار سمپاشي صورت مي گيرد .براي ارقام دير رس كنترل شيميائي عليه كرم ساقه خوار تا حداكثر پنجه زني (60 روز) بعد از نشا كاري به صورت گرانول پاشي و بعد از آن به صورت محلول پاشي انجام گيرد(حداكثر دو بار در كل دوره رشدي).از سموم گرانولي كه ميتوان استفاده نمود گرانول ري جنت 2/0 درصد به ميزان 20 كيلو درهكتار و گرانول ديازينون 10% به ميزان 15 كيلو در هكتار و گرانل ديازينون 5 % به ميزان 30 كيلو در هكتار و پادان 4% به ميزان 25 كيلو در هكتار ميتوان نام برد . در موقع گرانول پاشي بايد مزرعه به اندازه 5-4 سانتيمتر آب داشته باشد و جريان آب از كرتي به كرت ديگر برقرار نباشد . و تا 3 روز از ورود و خروج آب به هر كرت خودداري شود واز سمومي كه ميتوان براي محلول پاشي استفاده نمود سم فنيتروتيون به ميزان 5/1 ليتر در هكتار و ديميكرون به ميزان 5/1 ليتر در هكتار و ديازينون به ميزان 5/1 ليتر در هكتار ميتوان استفاده نمود.در زمان محلول پاشي بايستي در حد امكان زمين فاقد آب باشد و پس از 24 تا 48 ساعت زمين آبياري شود .همچنين در زمان محلول پاشي اگر سموم مورد نظر با 5/1 -1 كيلو اوره در هكتار مخلوط شوند باعث ميشود كه سم زودتر جذب گياه شود . چون اوره باعث ميشود كه در بين سلولهاي گياه روزنه ايجاد شود و سم راحت تر جذب شود.
در مناطقي كه به هر دليلي ديرتر از تقويم كشت منطقه نشاكاري ميشود بايستي به دقت مراحل رشدي آفت رديابي شود و در زمان مناسب براي سمپاشي از نوع گرانول (تا حداكثر پنجه زني ) اقدام شود . سمپاشي بايد حداقل 20 روز قبل از برداشت متوقف شود چون گياه حدود 20-15 روز قبل از برداشت هيچ نوع موادي را جذب نمي كند. همچنين زمينهائي كه داراي كشت دوم برنج ميباشد مبارزه عليه نسل سوم ساقه خوار بدليل عدم جذب توسط گياه حداقل بايستي 12 روز بعد از نشاء كاري صورت گيرد .
بر اساس مطالعه خسروشاهی و همکاران (1354) عملکرد محصول حاصل از کاربرد سموم گرانول بهتر از سموم امولسیون شونده بوده است. خسروشاهی و همکاران (1358) نشان دادند، که دوبار گرانول پاشی با سم دیازینون، می تواند 60 درصد محصول را حفظ نماید.
در منابع قدیمی استفاده از دیازینون گرانول 10% و 5%، پادان (کارتاپ) 4% و فورادان گرانول 3% توصیه شده است. اولین گرانول پاشی 21 روز بعد از نشاء و دو نوبت بعدی به فاصله 3 هفته تکرار می شود.
مدیریت مقاومت:
برای پیشگیری از بروز مقاومت در جمعیت کرم ساقه خوار برنج کاربرد آفت کش های مختلف طبق فرمول زیر پیشنهاد می گردد

 

نتیجه تحقیقات آنها حاکی از آن بود، که دو سم پادان و دیازینون بیشترین تاثیر را روی کرم ساقه خوار داشتند.
جالب آنکه با وجود گذشت 30 سال از مصرف سموم مذکور در مزارع برنج شمال کشور، هنوز این آفت نسبت به این آفت کش ها مقاوم نشده است و تلفات این سموم روی آفت قابل قبول بوده است
اثر سموم گرانوله دیازینون را روی عمق 5 سانتیمتری خاک بررسی نمودند و نتیجه گرفتند، سموم گرانوله روی قشر سطحی خاک اثر مخربی دارد و توصیه نمودند سموم شیمیایی فقط باید در موارد ضروری و با احتیاط استفاده شود. 

 

 

 تهران  شهریار بلوار آزادگان  ، جنب پل امیر کبیر کد پستی : 3351859398 

982165226599+   -   982165226490+

 +989127059783

Zo2 Framework Settings

Select one of sample color schemes

Body

Background Color
Text Color
Link Color
Background Image

Header Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Bottom Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image
Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image